Hgs Cezası Öğrenme Nasıl Yapılır?

Hgs olarak bilinen hızlı geçiş sistemi köprüler ve otoyollardaki otomatik geçişlerde kullanılmaktadır. İçine belli bir miktar yüklenen kart ya da pul sayesinde araçlar duraklamadan geçebilmektedir. Bazı durumlarda hgs de bulunan miktar yeterli gelmez. Bu durumda geçiş yapılabilir. Fakat sonrasında araç için cezalı geçiş miktarı kaydedilir. Yüksek miktarda cezası bulunan geçiş ihlalinde kurtulmak için 15 gün içinde bakiye yüklemek gerekir.

Ceza Sorgulama İşlemleri

Bu gibi bir durum yaşanması halinde şahıslar hgs cezası sorgulama yaparak kontrol sağlayabilir. Sorgulama işlemi iki ayrı şekilde yapılabilmektedir. İlk olarak PTT ana sayfası aracılığı ile sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Ana ekrandan Hgs ihlalli geçiş bağlantısı ile borç olup olmadığı sorgulanabilmektedir.

İkinci bir yol olarak e-devlet aracılığı ile de ceza sorgulanabilmektedir. E-devlet girişi yapıldıktan araç plakası ile ceza işlemleri sorgulanabilmektedir. İki yöntemle de hgs ile cezalı geçiş yapılıp yapılmadığı kolaylıkla öğrenilebilmektedir. Kontrolün yapılması önemlidir. Yüksek cezalar uygulanmaktadır. Geçiş ihlali yapılması durumunda normal bedel üzerinden 11 kat ceza işlenmektedir. Cezalı geçiş olması durumunda 15 gün içerisinde ödeme yapıldığı taktirde ceza oluşumu ortadan kalkmaktadır. Herhangi bir cezalı geçişte hgs ye tekrar para yüklenirse ceza ödemesi yapmaya gerek kalmamaktadır.

Hgs araç plakasına tanımlanmaktadır. Başka bir araç tarafından kullanılması mümkün değildir. Araçlarını satanlar, değiştirenler hgs kartını iptal ettirmelidir. Bu kart içindeki bakiyeyi ise yeni araca kayıtlı hgs ye aktarabilmektedirler.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir